Dr. Servet Karayün

Botoks

Botoks ciltte bulunan kırışıklık sarkma gibi durumlarda cilt altına uygulanan ve bu gibi durumları geçici süreli olarak tedavi eden işlemdir. Botoks işlemi çok kısa süreli bir işlemdir ve kullanım alanı da oldukça geniştir. Botoksun etken maddesi olan botulinum adlı bir toksindir. Bu toksin clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilmektedir. Ayrıca günümüzde bu toksin laboratuvar ortamında da elde eldilebilmektedir. Bu elde edilen toksin cilt altına enjekte edildiği zaman hedef kas grubu ile sinir uçlarının iletimini keser veya sınırlar. Bu sayede mimik kasları gevşetilerek yüzdeki kırışık görüntüler engellenir. Botoks uygulamasının en sık kullanıldığı alanlar ise mimik kırışıklıklarını engellemek, zamanla oluşan çizgileri azaltmak ve aşırı terleme olan bölgelerdeki terleme miktarını azaltmaktır.

Botoks nasıl etki eder?

Mimik kasları insanların yaşlarıyla orantılı olarak yüzde çalışırlar. Bunun doğal bir sonucu olarak ciltte kırışıklık meydana gelir. Bunu haricinde ise genetik faktörler de yüzde bulunan çizgilerin oluşumunda etkilidir. Bu çizgiler kişiye olduğundan daha yaşlı bir görünüm sunar. Ayrıca çizgilerin oluşumu sadece kişi yaşlı göstermekle kalmayıp kişinin daha kızgın bir yüz ifadesine sahip olmasına neden olur. Botoks uygulaması yapılarak bu etkilere son verilebilmektedir. Botoks deri altına enjekte edildikten sonra sinir kas bağlantısı zayıflatılır böylece yüzde oluşan çizgiler kaybolmuş olur. Burada belirtmek gerekir ki botoks çok derin çizgileri ve kırışıklıları tamamen yok etmeyebilir fakat büyük ölçüde belirginliğini azaltır.

Botoks en çok hangi bölgelere uygulanır?

Botoks kırışıklık giderme yanında, migren tedavisinde ve aşırı terleme sorununun çözümünde de aktif olarak kullanılmaktadır. Kırışıklık tedavisinde en iyi sonuçların alındığı bölgeler ise alında bulunan kırışıklıklar, göz çevresinde oluşan çizgiler ve kazayakları, boyunda bulunan kırışıklıklardır.

Üst Yüz (Alın Botoksu) : Düşük durumda bulunan kaşların kaldırılması, Kaş çatma çizgilerinin yokedilmesi, alın çizgileri ve kazayaklarının giderilmesidir. Bu uygulamalar esnasında kırışıklıkların çok derin olması sonucunda dolgu ile kombine edilerek çok daha verimli ve etkin sonuçlar alınabilmektedir. Bu sayede kişinin alın ve göz çevresinde oluşan kırışıklar sebebiyle olduğundan daha yaşlı ve daha sinirli gözükmesi engellenmiş olunur.

Orta Yüz (Çene Botoksu) : Bazı insanlar istemsiz olarak hem günlük yaşantılarında hem de uykularında dişlerini sıkarlar. Bu diş sıkma eylemi sonrasında diş dokuları zarar görür bununla beraber çene kaslarında oldukça sert bir görünüm oluşur. Botoks uygulanarak bu kaslar yumuşatılabilmektedir. Bunun sonucunda hem çene kısmındaki sert görünüm hem de diş sıkma eylemi engellenmiş olunur. Ayrıca burun bölgesine dolgu ile kombine edilerek botoks uygulanırsa düşük burun ucu kaldırılabilir ve burunda bulunan kemer kamufle edilebilir.

Alt Yüz Botoksu ( Dudak botoksu) : Burada ilk önce şunu belirtmek gerekir ki dudak botoksu denilince akla dudak şişirme veya hacimlendirme gelmemesi gerekir. Dudak çevresinde bulunan kırışıklıkların düzeltilmesi hedeflenir. Ayrıca gülüş esnasında bazı insanların diş etleri diğerlerine nazaran daha çok belli olur. Bu gibi durumlarda ise botoks uygulaması ile bunun önüne de geçilebilmektedir.

Boyun Botoksu: Boyun bölgesinde çeneye bağlı kas grupları zaman içerisinde gergin hale gelerek kırışıklık ve çizgilere sebep olmaktadır. Boyun bölgesine uygulanan botoks ile bu durumun önüne geçilmektedir.

Dekolte Botoksu: Dekolte bölgesine de botoks uygulanabilmekte ve yaşa bağlı çizgiler yokedilmeye veya azaltılmaya çalışılmaktadır.

Botoks can acıtır mı?

Botoks yaptırmak isteyenlerin kafasını kurcalayan en büyük sorulardan birisi de ‘’botoks can yakar mı?’’. Botoks uygulaması esnasında lokal anestezik krem veya bu türev malzemeler kullanıldığı için işlem esnasında herhangi bir acı hissedilmez. Acı eşiği nispeten daha düşük olan kişiler ise sinek ısırığı benzerinde bir acı hissedilebilmektedir. Bu acı asla dayanılamayacak seviyede değildir ve kişiyi hemen hemen hiç rahatsız etmez. Sonuçta cilde iğne ile aracılığı ile bir sıvı enjekte edilmektedir. Bu çok düşük derecede hissedilen acı makul kabul edilebilir.

Botoksun zararları nelerdir?

Botoksun bir toksin oluşu bu uygulamayı yaptırmak isteyen birçok kişiyi tereddütte bırakmaktadır. Fakat endişe edilmesi gereken en ufak bir sorun yoktur. Botoks estetik amaç dışında uzun süredir tıbbi olarak da kullanılmaktadır. Felç geçiren veya ileri seviye kas kasılması yaşayan kişilerde kullanılan botoks uygulaması son derece güvenlidir. Bunun yanı sıra estetik amaçla kullanılan doz miktarı tıbbi amaçla kullanılandan çok daha azdır. Uzmanlar bu seviyede bir botoks uygulamasının insana zarar vermeyeceği konusunda hemfikirdir. FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) 1990’lı yılların başından bu yana yürüttüğü çalışmalar neticesinde botoksun yan etki gösterme oranının milyonda bir olduğunu saptamıştır. Bunu şöyle daha açıklığa kavuşturabiliriz; kişi tükettiği herhangi bir gıdadan zarar görmesiyle aynı seviyede risklidir. Sonuç olarak botoks son derece güvenle uygulanabilen ve zararsız bir uygulamadır. Ayrıca botoks uygulamasında kullanılan botulinum toksini orijinal olmalıdır. Piyasada bulunan çok sayıda ikame ürün bulunmaktadır. Özellikle çinden ithal gelen botoks içerikleri istenmeyen sonuçlara yol açabilmekte veya botokstan elde edilmesi hedeflenen sonuçların alınmamasına sebep olabilir. Botoks hakkındaki başka bir yanılgı ise 6 ay sonucunda botoksun etkisi geçmeye başladığı zaman cildin eskisinden daha kötü durumda olacağıdır. Böyle bir durum söz konusu değildir. Bu yanlış algı ise şuradan kaynaklanır; botoks uygulaması ile kırışıklık ve çizgilerin kaybolduğu cilde alışıklık gösterilir ve etkisi geçince sanki eskisinden daha kötü olmuş gibi hissedilir. Botoksun etkisi geçince sadece eski halinize dönersiniz.

Botoks kalıcı bir uygulama mıdır?

Botoks uygulaması kesinlikle ömür boyu etkisini göstermez. Bu uygulamanın kalıcılık süresi kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte 4 ila 6 ay arasında değişmektedir. Botok işleminin ardından ilk hafta içinde etkisini göstermeye başlayan botulinum toksini 3’üncü ayın sonunda en etkili dönemine ulaşır. Bu zamandan sonra ise etkisi yavaş yavaş azalarak 6’ncı ay içerisinde kaybolur. Botoks işleminin tekrarlanması ise etkisini daha uzun süre göstermesini sağlayabilmektedir.

Botoks mimikleri engeller mi?

Günümüzde botoksun uzman olmayan ellerde yanlış kullanımları sonucu insanlar botoks uygulamasının kendilerinde de böyle bir etki yaratacağını düşünerek çekinceler yaşamaktadır. Fakat botoks doğru ellerde uygulandığı takdirde asla mimiklerinize engel olmaz. Bir yanılgı olan botoks sonrasında gülememek veya diğer mimiklerin engellenmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Botoks işlemi sonrasında kaybolan mimikler değil kırışıklıklar ve çizgiler olmaktadır.

Botoks yaptırmak dışarıdan belli olur mu?

Botoks uygulaması yaptırmak ciddi bir iştir ve kesinlikle uzman hekim ve kişiler tarafından yapılmalıdır. Hangi bölgeye ne kadar miktarda doz uygulanacağı doğru biçimde tespit edilmelidir. Sonuçta doğru uygulanan bir botoksun ardından sizin bu işlemi yaptırdığınız dışarıdan farkedilmeyecektir.

Botoks yaptırırken nelere dikkat edilmeli?

Öncelikli olarak dikkat etmeniz ve yapmanız gereken şey botoksun yapıldığı merkez ve hekimi iyi araştırmanız olmalıdır. Hekimin uygulamada ne kadar etkili olduğu, merkezin botoks uygulamasını ne zamandır yaptığı gibi şeyler uygulamadan arzu edilen sonucun alınması açısından oldukça önem arz etmektedir. Bunların yanında hangi botoks malzemesinin kullanıldığı da oldukça önemlidir. Bu sebeplerden ötürü araştırmalarınızı fiyat değil, kalite perspektifinden yapmanız sizin açınızdan oldukça faydalı olacaktır. Çünkü yanlış bir botoks uygulamasının ardından veya hoşunuza gitmeyecek bir görüntünün ortaya çıkmasından sonra etkisinin geçmesi için 6 ay beklemek zorundasınız. Ayrıca uygulama sonucunda mini kanamalardan kaçınmak için uygulama öncesinde kan sulandırıcı ilaçlar alıyorsanız bunları işlemin sonrasına ertelemeniz gerekmektedir. Bununla birlikte uygulama yapılacak bölgede kan dolaşım hızınızı arttıracak masaj gibi şeylerden kaçınmanız gerekmektedir. Günümüzde tüm Dünya’da kırışıklık ve çizgilerle mücadele konusunda en sık kullanılan yöntem botokstur ve doğru bir şekilde uygulandığı takdirde çok güzel sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

Botoks fiyatları

Botoks uygulaması için sabit bir fiyattan bahsetmek olanaklı değildir. Bunun sebebi ise botoks uygulamasının fiyatını etkileyen birçok unsurun bulunmasıdır. Bunların başından botoksun doz miktarıdır. Bununla birlikte botoksun hangi bölgelere uygulandığı, kullanılan botulinum toksininin kalitesi ve markasıda fiyatı önemli ölçüde etkileyen unsurlardır. Ayrıca botoks uygulamasının hangi amaçla (estetik, aşırı terleme vb.) uygulandığı da fiyatı etkiler. Ayrıca botoks yaptıracağınız yeri fiyatı için tercih etmek çok büyük bir yanlış olur. Bunun sebebi botoks genellikle en çok göz önünde olan yüz bölgemize uygulandığı için ucuz ve kalitesiz uygulamalar istemeyen sonuçlara sebep olabilir. Bu konuda daha detaylı bilgi almak ve fiyatları öğrenmek için bizimle irtibata geçebilirsiniz. 0312 465 06 66 ile 0505 806 07 57 telefon numaralarından doktor@servetkarayun.com adlı e-posta adresinden bize ulaşabilirsiniz.